ALGAB ELEKTRIAUTODE EESTI TUUR

 Sellel laupäeval algab elektriautode Eesti tuur, mille käigus on võimalik huvilistel tutvuda Tallinna, Tartu, Rakvere ja Pärnu kaubanduskeskustes elektriautodega.

Elektriautode mudelitest on tuuril esindatud Citroёn C-Zero, Mitsubishi i-MiEV, Nissan Leaf, Peugeot iOn ja Renault Kangoo.

Elektriautosid näeb 5. novembril Tallinna Rocca al Mare kaubanduskeskuses, 6. novembril Tartu Lõunakeskuses, 12. novembril Rakvere Põhjakeskuses ja 13. novembril Pärnu Kaubamajakas. Üritused toimuvad kl 11.00 – 17.00.

Kuigi esimesed elektriautod valmisid juba 19. sajandi lõpus, siis uuesti populaarseks on nad muutunud viimaste aastate jooksul. Euroopas on sel aastal enim uusi elektriautosid registreeritud Saksamaal (u 1000 uut elektriautot) ja Prantsusmaal (u 900 elektriautot). Põhjamaadest on elektriautosid kõige rohkem Norras, kus veereb teedel juba üle 4000 elektriauto.

Võrreldes bensiinimootoriga autodega on elektriautod keskkonnasõbralikumad ja nendega on odavam sõita. Eestis tuleb elektriautoga sõites kilomeetri hind kuni neli korda soodsam kui bensiiniautoga sõites. Elektriauto iga-aastane hooldus on bensiiniauto omast 50–70% soodsam.

Hetkel müügil olevate elektriautode sõiduulatus ühe laadimisega on u 150 km. Autod kasutavad liitium-ioonakut, mille tavalaadimine võtab aega umbes 6–7 tundi, kiirlaadimisega täitub auto aku 80% ulatuses umbes 20 minutiga.

Elektromobiilsuse programmi (ELMO) raames saavad era- ja juriidilised isikud taotleda KredExist elektriauto ostutoetust kuni 18 tuhat eurot. Lisaks toetatakse kuni tuhande euroga elektriauto laadija soetamist ja sellega seotud paigaldustöid. Toetust antakse elektriauto ostuks, mis soetatakse Euroopa majanduspiirkonna riigist või Šveitsist ning millel on Euroopa Liidu tüübikinnitus. Autol peab olema vähemalt kaheaastane garantii, akul viis aastat ja auto peab olema soetatud esmasesse omandisse.

Elektriautode laadimiseks rajatakse Eestisse kiirlaadimispunktid, mida tuleb üle Eesti ligi 200. Kiirlaadijad paigaldatakse kõikidele põhimaanteedele ja kõrvalmaanteedele umbes 40-60 kilomeetrise vahemaaga ning kõikidesse enam kui kolme tuhande elanikuga linnadesse ja asulatesse. Laadimisvõrgu rajamiseks käib hetkel rahvusvaheline riigihange, mille võitja selgub aasta lõpuks. Lisaks kiirlaadijate paigaldatakse kõikide elektriautode projektis osalevate omavalitsuste juurde ka tavalaadijad, et autot oleks mugav töökohas laadida.

Elektriautode Eesti tuur toimub 7.-13. novembrini toimuva energiasäästunädala raames. Energiasäästunädalat korraldavad Tartu Regiooni Energiaagentuur, KredEx, Eesti Energia, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Eesti Korteriühistute Liit, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Swedbank ja Säästva Eesti Instituut. Lisainfot energiasäästunädala üritustest www.energiatark.ee.

 • 1882

  Rajati maailma esimene elektrijaam.Thomas Edison, New York

 • 1902

  Avati esimene autode masstootmisliin.Oldsmobile, Michigan

 • 1970

  Töötati välja esimene liitiumiioonaku.Binghamton University

 • 1980

  Alustas tööd esimene taastuvenergiat tootev tuulepark.New Hampsire

 • 2012

  Eesti on esimene riik maailmas, mis rajas üleriigilise elektriautode laadimisvõrgu.