KIIRLAADIMISE TUTVUSTUS

Kiirlaadimise teenus on loodud elektriauto omanikele, kellel on vaja kiiresti auto akud uuesti täis laadida. 

Kõikjal Eestis

Elektriautode kiirlaadijad on paigaldatud üle Eesti, tagamaks kõigile elektriauto kasutajatele piisava liikumisvabaduse.  

 • Kaetud on kõik peamised kõrge liiklustihedusega maanteed
 • Kiirlaadimisjaamade omavaheline distants on 40-60 km. Kiirlaadimisjaamade paigutamise on arvestatud käidavate asukohtadega nagu näiteks bensiinijaamad, kohvikud, kauplused. jms.
 • Linnades on kiirlaadimispunktid asukohtadesse, kus inimesed nagunii liiguvad – näiteks ostukeskuste, bensiinijaamade, posti- või pangahoonete, jne juurde.

Kiirlaadijaid on Eestis 167. Kiirlaadijatest paikneb 102 linnades ja 65 maanteede ääres. Suurematest linnadest on Tallinnas 29, Tartus 11, Pärnus 5 ja Narvas 2 kiirlaadijat.

Tutvu kiirlaadijate asukohtadega siin  

 

Nutikad ja turvalised laadijad

ELMO kiirlaadijad on nutikad laadijad, mida juhitakse autode endi poolt. See tähendab, et auto annab kiirlaadijale täpseid käsklusi, millise võimsusega laadimist teha. Nii säästetakse auto akut ülekuumenemisest ja muudest ohtudest. Iga laadimistsükli eel kontrollib seade ka ühenduse täielikku turvalisust, mis välistab võimaluse elektrilekkeks.

Laadimise ajal on laadimispistik lukustatud ning selle eemaldamiseks tuleb kõigepealt anda kiirlaadijale laadimise lõpetamise käsklus. Nii on võimalik ka laadimise ajaks auto lukustada ning minna näiteks ostukeskusesse või kohvikusse. Laadimise lõpetab kiirlaadija iseseisvalt, seega ülelaadimist toimuda ei saa.

Laadimise kiirus

Kiirlaadimine on kiire, kuid täpne laadimisaeg sõltub väga palju sellest, kui palju on eelnevalt akus elektrit sees ning muidugi kui suur on elektriauto aku. Vähem mängivad rolli ilmastikuolud. Kiirlaadimise kiirus muutub laadimisprotsessi jooksul - mida enam akud täituvad, seda aeglasemalt laetakse, et vältida akude kuumenemist.

Siiski võib öelda, et 16kWh akuga elektriauto orienteeruv laadimisaeg 0-80% jääb vahemikku 20-40 minutit.

 

 

 
 • 1882

  Rajati maailma esimene elektrijaam.Thomas Edison, New York

 • 1902

  Avati esimene autode masstootmisliin.Oldsmobile, Michigan

 • 1970

  Töötati välja esimene liitiumiioonaku.Binghamton University

 • 1980

  Alustas tööd esimene taastuvenergiat tootev tuulepark.New Hampsire

 • 2012

  Eesti on esimene riik maailmas, mis rajas üleriigilise elektriautode laadimisvõrgu.